Školy v Česku čelí výhrůžným zprávám.
Některé školy v Česku dnes znovu dostaly e-mail vyhrožující jim výbuchem. Výhrůžka se týká více druhů škol, nikoliv pouze základních, řekl ČTK mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Podle prozatímních informací jich je zhruba 450. V úterý dostaly stovky škol v celém Česku oznámení, jehož autor hrozil, že jsou zaminované.
Policie v úterý večer uvedla, že na sociálních sítích koluje podobné prohlášení. Výhrůžka by měla být tentokrát orientovaná na všechny typy škol, nikoliv pouze na základní, a to na dnešek. „Školy nám začínají tuto skutečnost potvrzovat a stejně jako včera (v úterý) i dnes přijmeme opatření, které budou co nejméně zasahovat do běžného výukového režimu,“ napsali dnes ráno policisté na síti X.
Pisatel hrozí školám výbuchem v určitý čas, uvedl Moravčík, konkrétní čas ale neupřesnil. E-mail obdrželo podle prozatímních informací přibližně 450 škol, uvedla policie kolem 10:45. Půl hodiny před polednem mluvčí prezidia ČTK řekl, že nemá informace o žádném incidentu souvisejícím s výhrůžkou.
Ve spolupráci s ministerstvem školství se policie snaží školy uklidňovat, že relevance hrozby není vysoká. „Naším úkolem v tuto chvíli je především pátrat po pachateli,“ sdělila policie. Celkem je v Česku podle údajů ministerstva školství více než 4200 základních škol, zhruba 5400 mateřských škol a přes 1300 středních škol.
Ministerstvo školství je kvůli výhrůžkám ve spojení s policií. Seznam škol, které obdržely výhružný e-mail, ale nemá, řekla ČTK hodinu před polednem mluvčí úřadu Tereza Fojtová. Ministerstvo školám doporučuje, aby byly v kontaktu s policisty a řídily se jejich pokyny a doporučeními.
Jen v Praze policie dnes zatím evidovala více než stovku oznámení o obdržení výhrůžky, řekla ČTK před 10:00 policejní mluvčí Eva Kropáčová. V hlavním městě je podle Českého statistického úřadu 292 základních škol, 193 středních a 443 mateřských škol. V úterý podle dřívějších informací ČTK dostalo výhružný dopis zhruba 500 pražských škol. Některé školy pak rodiče informovaly, že ukončily vyučování či družinu dříve. Jiné přesunuly aktivity mimo školní budovu či jinak upravily standardní režim.
Mluvčí policejního prezidia dnes ráno ČTK řekl, že aktuální výhrůžka se týká nejenom základních škol. Potvrdil i platnost úterního sdělení policie, že se výhrůžka zatím nezdá relevantní.
Na objasnění případu se podílí mimo jiné Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Čeští kriminalisté spolupracují rovněž se svými slovenskými kolegy, kteří řeší podobné výhrůžku školám. Výhrůžky slovenská policie vyšetřuje jako teroristický útok, za který viníkovi v případě odhalení a prokázání viny hrozí až doživotí.
Zdroj: ČTK